start | dodaj do ulubionych  |  kontakt

Strona główna

W ramach KOLOT-u powstał klaster turystyczny

 

18 listopada w Kluczborku powstał pierwszy na Opolszczyźnie klaster turystyczny "Kraina miodem i mlekiem płynąca". Będzie on funkcjonować w ramach Kluczborsko-Oleskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej. Utworzyły go firmy z branży turystycznej z woj. opolskiego, Opolski Park Naukowo-Technologiczny, Uniwersytet Opolski oraz powiaty: kluczborski i oleski.

Podczas spotkania pn. "Przedsiębiorca turystyczny w strukturze klastrowej", którego efektem było powołanie klastra, zaprezentowano możliwości finansowania inicjatyw klastrowych. Pieniądze na takie przedsięwzięcia można znaleźć na przykład w Regionalnym Programie Operacyjnym Województwa Opolskiego na lata 2007-2013. W najbliższym czasie klaster spróbuje zdobyć  fundusze z programu INNOVATION EXPRESS, realizowanego przez Polska Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości. Jest to program wsparcia finansowego na realizację projektów dotyczących rozwoju międzynarodowej współpracy klastrów z partnerami zagranicznymi w zakresie badań, rozwoju technologicznego lub innowacji. Pomoc finansową, w postaci pożyczki na realizację tego projektu, zadeklarował Starosta Kluczborski - Piotr Pośpiech.

 

W spotkaniu w Restauracji RATUSZOWA oprócz przedsiębiorców z branży turystycznej z terenu Opolszczyzny uczestniczyli: Bogdan Tomaszek - Prezes Opolskiego Parku Naukowo-Technologicznego, Maria Śmigielska z Uniwersytetu Opolskiego, Maria Żurek - Prezes Kluczborsko-Oleskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej, Roland Kulig z Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki w Opolu, Katarzyna Brandys z Politechniki Opolskiej. 

 

Wspólne działanie w klastrze przyczyni się do poprawy konkurencyjności jego członków, będzie stymulować i wspierać ich innowacyjność, zmniejszy koszty działalności oraz, co jest szczególnie ważne, da im możliwość ubiegania się o fundusze unijne na wspólne przedsięwzięcia.

 

Kluczborsko-Oleska Lokalna Organizacja Turystyczna