start | dodaj do ulubionych  |  kontakt

Strona główna

Imprezy kulturalne

 

POWIAT KLUCZBORSKI

BYCZYNA KLUCZBORK LASOWICE WIELKIE WOŁCZYN

 

POWIAT OLESKI

DOBRODZIEŃ GORZÓW ŚL. OLESNO PRASZKA RADŁÓW RUDNIKI ZĘBOWICE

POWIAT KLUCZBORSKI

 

STYCZEŃ

Byczyna - WOJEWÓDZKI TURNIEJ RECYTATORSKI „O BUŁAWĘ HETMAŃSKĄ”
Jest to konkurs recytatorski, o randze wojewódzkiej, organizowany w rocznicę bitwy pod Byczyną. Celem jest upowszechnianie twórczości poetów śląskich. W konkursie może brać udział każdy, bez względu na wiek.

Wołczyn - GMINNY PRZEGLĄD WIDOWISK JASEŁKOWYCH
Impreza popularyzuje zwyczaje i obrzędy związane z kolędowaniem, zachęca dzieci i młodzieży do kultywowania tradycji ludowej.


MARZEC

Byczyna - „DIONIZJADA” – PRZEGLĄD TWÓRCZOŚCI TEATRALNEJ
Impreza ma na celu popularyzację zespołowych form teatralnych, kabaretowych oraz konfrontację zespołów teatralnych. Uczestniczą w niej zespoły działające w szkołach, domach kultury, klubach i innych placówkach. Dionizjada organizowana jest w sali byczyńskiego Ośrodka Kultury


MAJ

Byczyna - MIĘDZYNARODOWY FESTYN RYCERSKI
Impreza organizowana dwa razy w roku w Parku Miejskim w Byczynie. Pierwszy odbywa się w maju. Pokazuje życie ludzi średniowiecza, uczy historii i przenosi wszystkich w czasy rycerskie. Swoje umiejętności prezentuje rycerstwo z Czech, Białorusi, Ukrainy, Rosji, Polski i Australii. Czołowi przedstawiciele ruchu rycerskiego uznali turnieje w Byczynie, jako najlepsze pod względem organizacji, a liczebnością ustępujące jedynie Dniom Grunwaldu.

Lasowice Wielkie – FESTYN SPORTOWO-POŻARNICZY
Dwudniowa wielka impreza strażacka o charakterze gminnym. Jest skierowany do wszystkich zainteresowanych.

Kluczbork - MIĘDZYNARODOWY WYŚCIG KOLARSKI JUNIORÓW MŁODSZYCH PO ZIEMI KLUCZBORSKIEJ I OLESKIEJ
Podczas tej doniosłej imprezy o zasięgu międzynarodowym możemy podziwiać wielu wybitnych zawodników tej dyscypliny sportu.

Kluczbork - MAJÓWKA NA ROWERZE DLA MAŁYCH I DUŻYCH
Uczestnicy imprezy jadą ścieżką rowerową do jednego z gospodarstw ekologicznych w gminie Kluczbork gdzie następnie odbywa się kiermasz produktów ekologicznych, degustacja oraz wiele innych atrakcji.

Kluczbork - EUROPEJSKI FESTIWAL MUZYKI ORGANOWEJ – KLUCZBORSKIE WIECZORY MUZYCZNE
Koncerty odbywają się terminie od maja do października w kościele ewangelickim pw. Zbawiciela w Kluczborku na odrestaurowanych, zabytkowych organach. Organizatorem jest parafia ewangelicka w Kluczborku oraz Kluczborski Dom Kultury.

Kluczbork - MAJÓWKA STOWARZYSZEŃ
Impreza stanowi swoistą prezentację organizacji pozarządowych gminy Kluczbork, obywa się na placu przy ulicy Kościuszki.

Wołczyn – DNI WOŁCZYNA
Obchody dni miasta z udziałem gwiazd estrady rozgrywkami sportowymi wystawami itp.
Przez trzy dni odbywają się występy lokalnych zespołów, turnieje sportowe, pokazy tańca, zloty motocyklistów, przejażdżki kolejką w centrum miasta, koncerty muzyczne gwiazd. Co roku organizatorzy mają nowe pomysły, by uatrakcyjnić obchody święta miasta. Nieodzowną ich częścią stało się przyznawanie statuetki Wołczyńskiego Isandra. Wyróżnienie to przyznawane jest od 1999 roku dla osób i instytucji, które wyróżniają się aktywnością społeczną i zawodową, przedsiębiorczością oraz promują Gminę Wołczyn.


CZERWIEC

Byczyna - WOJEWÓDZKI PRZEGLĄD ORKIESTR DĘTYCH
Impreza o randze wojewódzkiej, która odbywa się na byczyńskim Rynku. Jej celem jest konfrontacja dorobku muzycznego oraz popularyzacja muzyki wykonywanej przez orkiestry dęte. W przeglądzie biorą udział orkiestry działające przy OSP, w szkołach oraz instytucjach kultury. Świetna zabawa dla każdego, kto interesuje się tego typu muzyką.

Byczyna - OTWARTY KONKURS NA NAJLEPSZĄ POTRAWĘ DOMOWĄ
4-5 osobowe zespoły zmagają się między sobą o to, który z nich przygotuje smaczniejszą i ciekawszą potrawę. Konkurs jest kierowany do wszystkich osób, które chcą pokazać swoje umiejętności kulinarne lub po prostu mają ochotę świetnie się bawić. Towarzyszą mu zwykle występy muzyczne. Na koniec zgromadzona publiczność ma możliwość degustacji przygotowanych potraw.

Byczyna - ZLOT PIŁKARZY WETERANÓW I MISTRZOSTWA POLSKI OLBOJÓW W PIŁCE NOŻNEJ
Ściąga do miasta byłych i aktywnych piłkarzy z całego kraju i zagranicy. Zlot jest dla byłych sportowców możliwością spotkania się w gronie przyjaciół z boiska, odświeżenia starych i nawiązania nowych znajomości oraz okazją do przypomnienia młodszym lat świetności polskiej piłki nożnej. Nie jest to jedynie impreza o charakterze sportowym, towarzyszą jej zawsze występy i pokazy artystyczne. Najdłużej organizowana impreza w gminie Byczyna.

Kluczbork - DNI KLUCZBORKA
Odbywają się w czwarty weekend czerwca. Trzydniowa impreza uświetniająca dni miasta Kluczborka. Główne obchody przypadające podczas weekendu poprzedzone są imprezami towarzyszącymi takimi jak: regionalne zawody konne (niedziela poprzedzającą), przegląd artystyczny szkół i przedszkoli, turniej szachowy itp.

Wołczyn - SERCE DLA WOŁCZYNA
Coroczna akcja charytatywna, z której zebrane środki przeznaczone są na potrzeby miasta i gminy. W ramach ośmiu edycji zebrano w sumie ponad 125 000 zł, z przeznaczeniem na: pomoc wołczyńskiej służbie zdrowia (zakup windy, remonty w ZOL, oddziału ginekologicznego, poradni K), zewnętrzne oświetlenie Kościoła NMP, zagospodarowanie terenu rekreacyjno - sportowego przy nowym kompleksie boisk sportowych, poprawę bezpieczeństwa miasta (monitoring), budowę placu zabaw.LIPIEC

Wołczyn – OGÓLNOPOLSKIE SPOTKANIA MŁODYCH
Ta sztandarowa Wołczyńska inicjatywa, zapoczątkowana przez ojców kapucynów sprawia, że co roku w lipcu Wołczyn staje się miejscem, do którego ściągają rzesze młodych ludzi z całej Polski pragnących spotkać się z Bogiem, rozwiązać swoje problemy i inaczej spojrzeć na Kościół. Młodzi ludzie słuchają konferencji, bawią się na koncertach i szukają odpowiedzi na trudne życiowe pytania.


SIERPIEŃ

Byczyna - DOŻYNKI GMINNE
Organizowane corocznie gminne święto plonów. Typowym dożynkowym obrzędom towarzyszą konkursy, gry, zabawy, występy artystyczne, oraz inne atrakcje. Uczestniczą w nich mieszkańcy Gminy Byczyna, ale również przyjezdni goście.

Kluczbork - DNI KUNIOWA
Odbywają się w pierwszy weekend sierpnia. Dwudniowa impreza uświetniająca dni wsi Kuniów. Miejsce: boisko przy szkole w Kuniowie. Organizatorzy: Rada Sołecka Kuniowa, Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Wsi Kuniów.

Kluczbork - FESTYN „SPOTKAJMY SIĘ W KUJAKOWICACH”
Dwudniowa impreza uświetniająca dni wsi Kujakowice. Miejsce: boisko przy sali wiejskiej w Kujakowicach Górnych; Organizator: Rada Sołecka Kujakowic Górnych

W
RZESIEŃ

Byczyna - MIĘDZYNARODOWY FESTYN RYCERSKI
Impreza organizowana dwa razy w roku – w maju i wrześniu - w Parku Miejskim w Byczynie. Przedstawia życie ludzi średniowiecza, uczy historii i przenosi wszystkich w czasy rycerskie. Na Festyn przyjeżdża rycerstwo m.in. z Czech, Białorusi, Ukrainy, Rosji, Polski i Australii.

Kluczbork - JARMARK POWIATOWY. KLUCZBORSKIE TARGI PSZCZELARSKIE
Impreza organizowana zwykle na kluczborskim Rynku przez Starostwo Powiatowe oraz Kluczborsko-Oleską Lokalną Organizację Turystyczną. Ma charakter jarmarku, podczas którego wystawiają się: pszczelarze, rzemieślnicy, gospodarstwa agroturystyczne oraz lokalni artyści. Pszczelarze prezentują wyroby ze swoich pasiek - miód, pszczele produkty, kosmetyki. Oglądający mogą posmakować miodowych pyszności i kupić do domu przysłowiowe „co nieco”. Wydarzeniu towarzyszą występy muzyczne młodych wykonawców.

Wołczyn –  BIEG ULICZNY O PUCHAR BURMISTRZA
Co roku we wrześniu w Wołczynie biegają wszyscy: dzieci, młodzież, dorośli a nawet ...poseł - maratończyk Tadeusz Jarmuziewicz, który często bierze udział w przełajach. Nagroda dla biorących udział w imprezie jest zdrowie i dobra forma, a na zwycięzców biegu czeka Puchar Burmistrza Wołczyna i nagrody.

Wołczyn – DOŻYNKI GMINNE
Święto plonów, co roku w miesiącu wrześniu odbywa się w innym sołectwie. Uroczysta msza dziękczynna za zebrane plony, prezentacja wieńców dożynkowych, pochód korowodu, liczne konkursy i zabawy dla dzieci i dorosłych, dobra muzyka i obficie zaopatrzony bufet - tego wszystkiego nie może zabraknąć dla chętnych wzięcia udziału w żniwnym święcie.


P
AŹDZIERNIK

Byczyna - EKUMENICZNE DNI KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ W GMINIE BYCZYNA
Skupiają wszystkich zainteresowanych kulturą chrześcijańską. Podczas imprezy odbywają się różnego rodzaju koncerty, wycieczki i spotkania.

Wołczyn – HUBERTUS
W październiku każdego roku z okazji dnia Św. Huberta patrona jeźdźców i myśliwych organizowana jest gonitwa za lisem tzw. Hubertus. W imprezie oprócz jeźdźców z klubów jeździeckich bierze udział coraz szersza rzesza okolicznych i przyjezdnych gości. Połączone jest to również z festynem dla uczestników.

LISTOPAD

Kluczbork - MIĘDZYNARODOWY TURNIEJ W KARATE TRADYCYJNYM
Turniej odbywa się w hali Ośrodka Sportu i Rekreacji w Kluczborku. Głównym organizatorem jest Kluczborski Klub Karate.

 
 

POWIAT OLESKI

 

STYCZEŃ

Olesno - TURNIEJ HALOWEJ PIŁKI NOŻNEJ
Zawody dla amatorskich drużyn od młodzików do seniorów.

Gorzów Śl. - POWIATOWY KONCERT KOLĘD W KOŚCIELE ŚW. TRÓJCY

Rudniki - REJONOWY PRZEGLĄD KOLĘD w kościele parafialnym w Rudnikach pod hasłem „Kolędy łączą pokolenia”
 


LUTY

Olesno - REWIA ORKIESTR TANECZNYCH w Miejskim Domu Kultury
Cykliczny przegląd lokalnych zespołów muzycznych. Ze względu na formę dancingu trwającego do rana, cieszy się niesłabnącą popularnością.

Olesno - TURNIEJ HALOWEJ PIŁKI NOŻNEJ
Dalszy ciąg rozgrywek styczniowych.

Rudniki - TURNIEJ SZACHOWY o Puchar Dyrektora GOKSiR oraz o Puchar Wójta Gminy

Dobrodzień - OGÓLNOPOLSKI TURNIEJ BRYDŻA SPORTOWEGO o Puchar Śnieżnego Płatka


MARZEC

Olesno - KONKURS PLASTYCZNY na Kartę i Koszyczek Wielkanocny


KWIECIEŃ

Olesno - REJONOWY PRZEGLĄD ZESPOŁÓW TAŃCA NOWOCZESNEGO
Cykliczna impreza odbywająca się w Miejskim Domu Kultury gromadząca młodzieżowe zespoły taneczne z województwa
opolskiego.MAJ

Olesno - REGGAE MAJÓWKA
Przegląd zespołów reggae - przy dobrej pogodzie w Amfiteatrze Miejskim.

Olesno - FESTIWAL PIOSENKI PRZEDSZKOLNEJ
Cieszący się coraz większą popularnością konkurs dla najmłodszych. Mile widziani są wykonawcy spoza powiatu i województwa.

Olesno - MIĘDZYNARODOWE OLESKIE ULICZNE BIEGI POKOJU
Impreza dla wszystkich roczników biegaczy, od przedszkolaka do seniora. Dla amatorów i zawodowców. Każdego roku gromadzi ok.
1000 zawodników. Gośćmi honorowymi każdej edycji Biegów są polscy olimpijczycy.

Olesno - KONCERT GORĄCYCH SERC
Koncert – popis uczniów oleskiej Państwowej Szkoły Muzycznej I st. z udziałem gwiazd polskiej estrady (do tej pory uczniowie grali z Majką Jeżowską, Mietkiem Szcześniakiem i Zbigniewem Wodeckim).

Olesno - KONKURS RECYTATORSKI W JĘZYKU NIEMIECKIM „Młodzież recytuje poezję”
Impreza odbywa się w Miejskim Domu Kultury. W jury zasiadają aktorzy i germaniści.

Olesno - FESTIWAL PIOSENKI EUROPEJSKIEJ
Konkurs dla młodzieży śpiewającej w różnych językach państw UE.

Rudniki - „PĘTLA RUDNICKA”
Masowa impreza biegowa.


Dobrodzień - FESTIWAL „GAUDE MATER POLONIA” - Wincenty z Kielczy in memoriał
Impreza odbywa się w kościele pw. Św. Marii Magdaleny.

Dobrodzień - BIEG MAJOWY
Masowa impreza dla wszystkich zainteresowanych rozgrywana w Parku Miejskim.

Olesno - MISTRZOSTWA POWIATU OLESKIEGO W SIATKÓWCE plażowej dziewcząt


CZERWIEC

Olesno - „POWITANIE LATA”
Występy popularnych artystów estradowych w Amfi teatrze Miejskim.

Olesno - PREZENTACJE FORM TEATRALNYCH Miejskiego Domu Kultury

Gorzów Śl. - OGÓLNOPOLSKI FESTIWAL TAŃCA DISCO

Dobrodzień – Szemrowice - ZAWODY STRAŻACKICH SIKAWEK KONNYCH NA GÓRNYM ŚLĄSKU.
Popularna impreza nie tylko dla miłośników pożarnictwa. Zlot jednostek OSP z całego kraju kultywujących tradycyjne, zapomniane już sposoby gaszenia pożarów.

Dobrodzień - MIĘDZYNARODOWE SPOTKANIA ZESPOŁÓW ARTYSTYCZNYCH MNIEJSZOŚCI NARODOWYCH I ETNICZNYCH „ŹRODŁO”
Impreza na którą od kilku lat przyjeżdżają artyści z ościennych państw europejskich. Spotkania połączone są z sympozjum naukowym poświęconym mniejszościom etnicznym i narodowym, Targami Sztuki i Warsztatami Ginących Zawodów.


LIPIEC

Olesno - "DNI OLESNA"
Cykliczna impreza ściągająca każdego roku do miasta ok. 10 tys. gości.Bogata oferta kulturalna pozwala każdemu znaleźć coś dla siebie. Obok biesiady w namiocie festynowym odbywają się koncerty jazzowe, folkowe i rockowe z udziałem gwiazd. „Dni Olesna” połączone są z odpustem św. Anny, ważnym wydarzeniem religijnym dla mieszkańców całej Ziemi Oleskiej.

Bobrowa – Gmina Rudniki MIĘDZYNARODOWE ZAWODY DRWALI
Przyjeżdżają tu mistrzowie obróbki drewna nie tylko z Polski, ale także z Czech, Słowacji i krajów skandynawskich.

Dobrodzień - „DNI DOBRODZIENIA”

Dobrodzień - „DOBRODZIEŃSKA DYCHA"
Biegi uliczne


SIERPIEŃ

Rudniki - „DNI RUDNIK”
 


WRZESIEŃ

Olesno - DOŻYNKI W KAŻDEJ GMINIE POWIATU

Dobrodzień - ZAWODY MODELI PŁYWAJĄCYCH REDUKCYJNYCH ORAZ REGATY ŻAGLÓWEK, w ramach imprezy „Pożegnanie
Lata”

 


PAŹDZIERNIK

Olesno - OGÓLNOPOLSKI PRZEGLĄD PIOSENKI POETYCKIEJ
Impreza o ustalonej renomie, na którą przyjeżdżają wykonawcy z całego kraju. W jury zasiadają uznani twórcy tego rodzaju piosenki. Przegląd kończy koncert gwiazdy.

Olesno - JAZZOBRANIE
Koncert big-bandu działającego przy Państwowej Szkole Muzycznej I st. ze znanymi muzykami. Gośćmi byli już m.in.: Wojciech Pilichowski, Andrzej Raduli, Anna Serafińska, Kwartet Sikora – Wojtasik.

Olesno - MIĘDZYNARODOWY TURNIEJ W GIMNASTYCE ARTYSTYCZNEJ

Dobrodzień - FESTIWAL ZESPOŁÓW ROCKOWYCH „PRO–ROCK”


LISTOPAD

Olesno - OGÓLNOPOLSKI TURNIEJ TAŃCA TOWARZYSKIEGO
Turniej z wieloletnimi tradycjami. Na stałe wpisany do ogólnopolskiego kalendarza zawodów tanecznych.

Dobrodzień - DOBRODZIEŃSKIE ŚWIĘTO POEZJI
Finał Konkursu Poetyckiego
- Turniej Jednego Wiersza
- spotkania autorskie.

GRUDZIEŃ

Olesno - WOJEWÓDZKI FESTIWAL TEATRÓW DZIECIĘCYCH

Olesno - SYLWESTER NA OLESKIM RYNKU połączony z pokazem sztucznych ogni

Rudniki - SPOTKANIE MUZYKÓW JAZZOWYCH
Impreza ciesząca się dużą popularnością nie tylko w powiecie oleskim. Przyciąga coraz większą liczbę zawodowych muzyków oraz publiczności.

 

Kluczborsko-Oleska Lokalna Organizacja Turystyczna