start | dodaj do ulubionych  |  kontakt

Strona główna

 

GMINA BYCZYNA
Urząd Miejski w Byczynie

46-220 BYCZYNA, ul. Rynek 1
tel.: (+48) 77 413 41 50; fax (+48) 77 413 41 50

email: um@byczyna.pl  
strona internetowa: www.byczyna.pl

 

 

Gmina Byczyna położona jest w północno-wschodniej części powiatu kluczborskiego. W jej skład wchodzi miasto Byczyna i 23 wsie sołeckie. Na terenie gminy można znaleźć wiele zabytków i atrakcji turystycznych – kościółki drewniane, dworki oraz, powstały w latach 2006-2007 nad zbiornikiem retencyjnym Biskupice-Brzózka, gród rycerski. Niezwykle interesująca jest sama Byczyna – małe miasteczko, którego atutem jest historia. Sławę przyniosła mu bitwa, w której hetman koronny Jan Zamoyski rozgromił wojska pretendenta do tronu polskiego Maksymiliana Habsburga. Nawiązując do tego wydarzenia historycznego miasto postawiło na rozwój turystyki i teraz cieszy się ogromną liczbą gości, którzy coraz częściej przybywają, by skorzystać z proponowanej oferty turystycznej.
Walorem Byczyny jest dawna architektura. To jedno z nielicznych miast w Polsce, gdzie ścisłe centrum o wielowiekowej tradycji opasa kilometr piętnastowiecznych i zachowanych niemal w całości murów obronnych. Średniowieczne obwarowania składają się z jednego rzędu muru, dwóch wież bramnych, baszty oraz pozostałości fosy.

Warto zobaczyć:

  • Dwie wieże bramne: „Polska” i „Niemiecka” oraz baszta „Piaskowa” – baszta Polska zamyka miasto od wschodu, Niemiecka od zachodu, Piaskowa od południa. Baszty Polska i Niemiecka flankują wejścia do miasta na przebiegu dawnego szlaku handlowego. Budowle te były świadkami wielkiej bitwy 24 stycznia 1588 roku pomiędzy wojskami hetmana Jana Zamoyskiego i Maksymiliana Habsburga, który zmuszony do kapitulacji, zrzekł się po przegranej bitwie polskiego tronu.

  • Kościół ewangelicki pw. św. Mikołaja – gotycka budowla, należąca do Parafii Ewangelicko- Augsburskiej w Wołczynie. W kościele znajduje się, powstały prawdopodobnie w kręgu uczniów Wita Stwosza, drewniany krucyfiks z 1530 roku. Pod kościołem w krypcie grobowej spoczywa książę Maksymilian von Württemberg, który zginał w 1709 r. w niewoli rosyjskiej po przegranej bitwie pod Dubnem. Nad jego grobem znajduje się tablica pamiątkowa, ufundowana przez Szwedów. W kościelnych kryptach spoczywają również miejscowy pastor Daniel Opollius, członkowie rodziny Frankenbergów oraz rektor Miejskiej Szkoły w Byczynie Jan Kośny.

  • Kościół Parafialny pw. św. Trójcy i Najświętszej Marii Panny Różańcowej – zbudowany w latach 1765-1767 w stylu barokowym. Można w nim podziwiać zabytkowy ołtarz główny, pochodzący z XVIII wieku z rzeźbami św. Jana Nepomucena, św. Jadwigi i dwóch biskupów. W jego zwieńczeniu znajduje się kopia obrazu Rafaela Santi „Matka Boska Sykstyńska”. Ciekawym elementem wyposażenia jest barokowa chrzcielnica z XVIII wieku. W podziemiach świątyni spoczywa jej budowniczy ks. Walenty Latusek.

  • Drewniane kościółki – w: Biskupicach, Gołkowicach, Jakubowicach, Miechowej, Nasalach i Proślicach. Kościółki te znajdują się na „Szlaku Kościółków Drewnianych” w powiecie kluczborskim.

  • Pałace – w: Biskupicach, Gołkowicach i Proślicach.

  • Dworki – w: Gosławiu, Kochłowicach, Kostowie, Paruszowicach, Polanowicach, Pszczonkach i Roszkowicach.

  • Polsko-Czeskie Centrum Szkolenia Rycerstwa w Biskupicach nad zalewem Brzózki – drewniany obiekt zbudowany jest na wyspie i otoczony naturalną fosą. Warownię, stylizowaną na średniowieczny gród, okala wysoki na 6 metrów ostrokół. W środku znajdują się trybuny na 350 osób, wieże strażnicze, staropolska karczma z tradycyjnym jadłem, „gościniec śpiącego rycerza”, kuźnia, zbrojownia, oraz wiele innych. Ta drewniana budowla jest ewenementem na skalę Europy, to właśnie tu odbywają się Międzynarodowe Turnieje Rycerskie. Jest on niewątpliwie największą atrakcją turystyczną regionu.

   

 

 

Kluczborsko-Oleska Lokalna Organizacja Turystyczna