start | dodaj do ulubionych  |  kontakt

Strona główna

 

POWIAT  KLUCZBORSKI
Starostwo Powiatowe w
Kluczborku

46-200 Kluczbork, ul. Katowicka 1;
tel: (+48) 077 418 52 18; fax 077 418 65 20

email: starostwo@powiatkluczborski.pl
strona internetowa: www.powiatkluczborski.pl 

 

 

Tereny powiatu kluczborskiego, bogate w przepiękne lasy, łąki, rzeczki i stawy są jednym z najpiękniejszych zakątków Opolszczyzny i doskonałym miejscem do uprawiania turystyki, agroturystyki i ekoturystyki. Niezwykłą przyjemnością dla turysty są wędrówki po trasach wiodących przez zagubione wśród lasów liczne rezerwaty przyrody. Pełne saren, dzików, jeleni, zajęcy, kun i lisów lasy przyciągają myśliwych, a bogactwo ich runa kusi zbieraczy. Walory turystyczne Ziemi Kluczborskiej są atrakcyjne dla tych, którzy szukają ucieczki od zgiełku wielkich miast. Liczne gospodarstwa agroturystyczne i ekologiczne oferują zdrowe, domowe posiłki, przejażdżki konne, wycieczki rowerowe, wędkowanie, a nawet spanie na sianie.

Oprócz różnorodności świata roślin i zwierząt oraz obfitości lasów powiat posiada zasoby bogactw naturalnych, do których między innymi można zaliczyć: solankę wołczyńską (chlorowo-sodowo-wapniowo-bromkowo-żelazisto-borową posiadającą atest Ministra Ochrony Środowiska), żwir budowlany, piasek, torf, czyste powietrze, dobrą wodę i dużo zieleni.

Powiat szczyci się wyjątkowymi, niezwykle interesującymi zabytkami nierozerwalnie związanymi z historią tych ziem, przypominającymi o średniowiecznych korzeniach miast i wsi. Na szczególną uwagę zasługuje czternastowieczny kościół ewangelicki pw. Zbawiciela w Kluczborku, w którym przed wiekami swe kazania głosił Adam Gdacjusz, zwany „Śląskim Rejem”. Warto też udać się do Byczyny – miasta o ciekawym układzie urbanistycznym ze świetnie zachowanymi murami obronnymi i fragmentami fosy z XIV-XV wieku. Z tego okresu pochodzi również ewangelicki kościół św. Mikołaja oraz kaplica cmentarna św. Jadwigi. Nieopodal Byczyny znajduje się wybudowana niedawno replika średniowiecznego grodu rycerskiego, stanowiąca wielką atrakcję dla turystów Dwa razy w roku odbywa się tutaj Turniej Rycerski, na którym można zobaczyć walki wojów, biesiady i tańce.
 

     


Prawdziwą perełką tych terenów jest bardzo liczna grupa kościołów drewnianych (22 obiekty), z których większość powstała dla potrzeb ewangelików. Godne polecenia są wędrówki rowerowe trasą kościółków drewnianych, które tworzą charakterystyczny i malowniczy element tutejszego krajobrazu, świadczący nie tylko o historii budowlanej regionu, ale przede wszystkim o losach mieszkańców tych ziem. Nieskażona przyroda Ziemi Kluczborskiej obfitująca w smaczne pożytki nektarowe i spadziowe sprawiła, że symbolem tego regionu jest miód – wielki dar natury. Ten kluczborski bywa złocisty, czasami ciemny. Gęsty albo rzadki, ale zawsze o niepowtarzalnym smaku. Pachnie sadami i polnymi kwiatami. Smakując go, niezależnie od pory roku, wracamy wspomnieniami na ukwieconą leśną polanę w upalny lipcowy dzień. Ze wspaniałomyślności natury korzystano tu od wieków, trudniąc się właśnie hodowlą pszczół i produkcją miodu. Tutejsze tereny mają ogromne pszczelarskie tradycje. Stąd pochodzi ksiądz Jan Dzierżon, najsławniejszy polski pszczelarz.

Do najważniejszych działów kluczborskiej gospodarki można zaliczyć przemysły: elektromaszynowy, spożywczy i budowlany. Przemysł skupiony jest głównie w stolicy regionu – Kluczborku. Największe firmy gminy to: Fabryka Maszyn i Urządzeń "Famak", PV "Prefabet - Kluczbork" S.A. Wśród inwestorów zagranicznych dominuje kapitał niemiecki. Okucia do stolarki okiennej i drzwi produkuje tu firma AUBI, płyty i rury betonowe – wspomniany już P.V. Prefabet. Swoje markety w mieście usytuowały sieci francuska, niemiecka i portugalska. Drugim ważnym ośrodkiem przemysłowym w powiecie jest Wołczyn. W końcu XIX wieku powstał tu zakład produkujący drożdże, obecnie największy w Polsce, działający do dziś pod nazwą Lesaffre Bio-Corporation Sp. z o.o. Wyroby ze szkła produkuje tu również Huta Szkła Kama Vitrum.

zobacz więcej»

 

Kluczborsko-Oleska Lokalna Organizacja Turystyczna